admin
12 مرداد 1402

کلود مونه نقاش امپرسیونیست فرانسوی

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
3/5 - (1 امتیاز)

در سودوک آرت برای شما که به هنر تصویرسازی علاقه مند هستید به معرفی کلود مونه نقاش بپردازیم و مختصری از زندگی این هنرمند بگوییم. این مقاله خیلی راحت میتونه بهتون کمک کنه که با آثار و سبک هنری کلود مونه آشنا بشید.

در مورد سبک هنری کلود مونه (به فرانسوی: Oscar-Claude Monet‎) چه اطلاعاتی دارید؟ اگر می‌خواهید یک نقاش حرفه‌ای یا یک هنرمند بزرگ باشید به شما توصیه می‌کنیم نگاهی به زندگی نوابغ و فرهیختگان این عرصه بزنید و راه و روش  شان را سر لوحه کار خود قرار دهید.

کلود مونه نقاش سبک امپرسیونیست

نگاهی به زندگی کلود مونه نقاش بزرگ فرانسوی

کلود مونه نقاش  بزرگ فرانسوی (1826-1926) یکی از نیروهای جنبش امپرسیونیسم بود، جنبشی که فنون واقع‌گرایانه آکادمی را رد می‌کرد، این فنون شامل رد عمق، خط و استفاده از پرسپکتیو و کیاروسکورو است. آثار کلود مونه اساس نقاشی مدرن است، این‌حال، آموزش‌های هنری مونه سنتی بود. مونه از کودکی کاریکاتوریست بود و وقتی‌که بزرگ‌ شد، برای تحصیلات و با بودجه خانواده‌اش به پاریس رفت. در طول سفر خود به اروپا مونه در ساعات مختلف روز عاشق چراغ‌ها شد و شروع به تصویربرداری از مناظر مختلف شهری و طبیعی کرد.

هنر مونه به دنبال برقراری ارتباط با یک داستان نبود بلکه می‌خواست با توجه به احساسات چشم، روی بوم اثر بگذارد. این ایده‌ها برای آن زمان بیش‌ازحد مدرن بودند، بنابراین بلافاصله آثار او رد شدند. از همان لحظه، مونه سبک خود را کشف کرد. او سعی کرد لحظه‌های مختلف یک زندگی عادی را مثل عبور قطار با دودهایش، طلوع نور با چشم‌اندازهایش و تغییرات رنگ را از طریق مجموعه‌های خود با موضوع مشابه، در زمان‌های مختلف یا در فصول مختلف به تصویر بکشد.

کلود مونه نقاش امپرسیونیست فرانسوی

این هنرمند با سبک خارق العاده خود انقلابی در دنیای نقاشی ایجاد کرد. مونه تحت تأثیر نقاشی سنتی ژاپن از چشم‌اندازهایی بدون عمق یا نمای نزدیک استفاده کرد. با بروز مشکل آب‌مروارید در چشمان مونه، سبک او به‌طور فزاینده‌ای انتزاعی شد. در زمان مرگ در سن 86 سالگی، مونه عملاً نابینا بود، اما زمان مرگ یک ‌قلم مو در دست داشت. در ادامه این مقاله از سایت نقاشی آرت بعضی از نقاشی‌های معروف مونه را به شما نشان خواهیم داد، نقاشی هایی که تاریخ هنر را برای همیشه تغییر داده است.

بررسی و تحلیل آثار کلود مونه

در اینجا به بررسی نقاشی های معروف کلود مونه می پردازیم. تابلوهای کلود مونه بیشتر در طبیعت و چیزی که واقعا چشم او میدیده، به تصویر کشیده شده اند.

اثر ” طلوع آفتاب ” ( ۱۸۷۲ ) کلود مونه

این اولین نقاشی امپرسیونیست است. در سال 1874 نمایشگاهی افتتاح شد و جنجال زیادی به پا کرد. این نقاشی نشان‌دهنده بندر لو هاور است، شهری که این هنرمند بیشتر دوران کودکی خود را در آنجا گذرانده است. بااین‌حال، در این کار، می‌توانیم از یک بندر صنعتی در پشت فضای ابری قدردانی کنیم . این نقاشی در حال حاضر در موزه Marmottan Monet در پاریس به نمایش گذاشته‌شده است.

تابلو طلوع آفتاب اثر کلودمونه
نقاشی طلوع آفتاب اثر کلود مونه

زن با چتر آفتابی (1875)

یکی از مشهورترین نقاشی‌های این هنرمند، زنی را به تصویر می‌کشد با چتر آبی، اما منتقدان گفته‌اند که این عکس نشانی از همسرش کامیل و پسرش بوده است. یکی از مشخصه‌های اصلی این اثر این است که مونه صحنه را از زاویه دید کم‌عمق به تصویر کشیده است. این آثار هنری در حال حاضر در گالری ملی هنر در واشنگتن به نمایش گذاشته‌شده است.

نقاشی زن با چتر آفتابی اثر کلودمونه
زن با چتر آفتابی (1875)

باغ هنر Giverny  (1900) یکی از آثار کلود مونه

این اثر نشانی است از مجموعه نقاشی‌های مونه در طول اقامت خود در Giverny است، جایی که او تا روزی که درگذشت در آنجا زندگی کرد. بزرگ‌ترین الهام او در این اثر باغ زیبای ژاپنی بود که این هنرمند در خانه خود داشت. هرگاه گلهای یاس بنفش شکوفا می شدند، مونه آن‌ها را با ضربات کوتاه و ضخیم بارنگ غلیظ نقاشی می کرد. این اثر هنری نمایشی است از یک باغ گل شناور بین مناطق آفتابی و سایه.

نقاشی باغ هنر اثر کلودمونه
باغ هنر Giverny  (1900)

نیلوفر آبی ( زنبق آبی )(1926-1920)

مونه در واپسین سالهای عمر خود بیش از 250 نیلوفر آبی را نقاشی کرد. نقاش امپرسیونیست با مشاهده سطح دریاچه پوشیده از نیلوفرهای آبی کار خود را در باغ به پایان رساند. شاید از دور این تابلو یک طرح غیر واقعی باشد اما از نزدیک، این‌ تابلو یک هنر انتزاعی ناب است.

نقاشی نیلوفر آبی اثر کلودمونه
نیلوفر آبی ( زنبق آبی )(1926-1920)

دریاچه نیلوفر آبی (1899) یکی از زیباترین آثار کلود مونه

مونه با این اثر هنری تحسین عمیق خود را نسبت به فرهنگ ژاپنی به باغ بومی خود منقل می‌کند. به همین دلیل است که او یک زمین باتلاقی را به یک برکه با پل معروف ژاپنی و نیلوفرهای آبی، گیاهان غیربومی که از ژاپن وارد می‌شوند تبدیل کرد. در این اثر هنرمندانه درخت‌های انبوه اطراف ساحل در آب منعکس می‌شوند، نیلوفرهای شناور می رقصند و نور به زیبایی هر چه تمام تر بر آب برکه می تابد.

تابلو دریاچه نیلوفر آبی اثر کلودمونه
دریاچه نیلوفر آبی (1899)

پل در “Argenteuil ” ( 1874 )

نقاشی پل یکی دیگر از آثار خارق العاده مونه است. در زمان مونه در آرژانتویل پل ها جایی بودند برای وصل عشاق و مونه در این تصویر از نمایی دور باز هم به ثبت تصویری از یک پل پرداخته است. در این نقاشی نور شدید تابستان درحالی‌که سایه چشم‌های پل را احاطه کرده است، قایق‌ها و ساحل رودخانه را روشن می‌کند. بازتاب نور‌های موجود در آب در این اثر هنری، اشکال را تار می‌کند و انتظار اطمینان از انتزاع را به زیبایی هر چه تمام تر به وجود می آورد. این نقاشی به راستی فلسفه امپرسیونیسم را نشان می‌دهد.

آثار نقاشی کلود مونه
پل در “Argenteuil ” ( 1874 )

مزرعه خشخاش ( مزارع خشخاش ) (1873)

نقاشی مزرعه خشخاش یکی از زیباترین آثار کلود مونه است که در آن می‌توان به سختی تصویر همان بانوی معروف با چتر آبی را یافت. نقاش محیط خود را در هر نقاشی نشان می‌دهد, اصرار می‌کند و اغلب همان نقش را تکرار می‌کند. یعنی همان جایی را که در آنجا میزیست را به تصویر می کشید. مناظر این منطقه که هفت سال میزبان مونه بوده است، تنظیمات عالی متنوعی را برای ثبت یک نور جادویی ارائه می‌دهد که به زیباترین رنگ‌های پالت تبدیل خواهد شد.

نتیجه‌گیری

بسیاری از تاریخ ‌نگاران هنر اعتقاد دارند مونه درهای جدیدی را به روی هنر انتزاعی باز کرد و هنرمندان بزرگی مانند «جکسون پالاک»، «مارک روتکو» یا «ویلیام دکونینگ» از او تأثیر گرفتند. کلود مونه در هنرش از زمانه خود جلوتر بود. دراین مطلب از سایت نقاشی آرت، با بعضی از آثار این نقاش بزرگ آشناشدیم. اکنون شما با دیدگاه جامع و روبه جلوتری که از تجارب هنرمندان گذشته کسب کردید می توانید در زمینه ی هنر ونقاشی با رنگ روغن گام بردارید.

سوالات متداول

معروف ترین اثر کلود مونه چیست؟

مشهورترین نقاشی مونه: نیمفیاس (1897 – 1926) است . این اثر همچنین به عنوان نیلوفرهای آبی شناخته می شود.

کلود مونه کیست و چه سبک هنری ای دارد؟

کلود مونه یک شخصیت کلیدی در جنبش امپرسیونیستی بود که نقاشی فرانسوی را در نیمه دوم قرن نوزدهم متحول کرد. مونه در طول کار طولانی خود، به طور مداوم مناظر و فعالیت های اوقات فراغت پاریس و اطراف آن و همچنین سواحل نرماندی را به تصویر کشید.

علت شهرت کلود مونه بخاطر چیست؟

مونه به خاطر سبک نقاشی منحصر به فردش و توانایی ثبت سوژه های مشابه در نور، رنگ و فصول مختلف شهرت داشت. او استاد مناظر بود و تمام اثار کلود مونه یا بهتر است بگوییم اغلب آنها، صحنه‌هایی از طبیعت را در فضای باز است که خود موته شاهد آن‌ها بوده تا واقعاً «تأثیر» عمومی را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

preloader