admin
17 مرداد 1402

همه چیز درباره طراحی سیاه قلم

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post

در این مطلب شما را با طراحی سیاه قلم آشنا خواهم کرد. یکی از مهمتین عوامل ایجاد کردن زیبایی های بصری استفاده از کنتراست یا همان تضاد است. حال امروز به بررسی هنری از زیرشاخه های نقاشی به نام سیاه قلم خواهیم پرداخت که در آن از تضادهای شدید بین روشنی و تاریکی بهره می برند که این کار معمولاً برای دراماتیک تر شدن اثر هنری انجام می شود. همچنین یک اصطلاح فنی است که توسط مورخان هنر و هنرمندان برای تضاد نور استفاده می شود.

سیاه قلم چیست؟

به اثر گذاشتن مداد سیاه و یا ذغال بر روی کاغذ یا مقوا با سایه های تیره و روشن سیاه قلم گویند. سیاه قلم سبکی از نقاشی است که در آن تنها از طیف رنگی سیاه تا سفید استفاده می شود. در فرهنگ فارسی معین این واژه نوعی از نقاشی که در آن فقط از قلم و مرکب سیاه، ذغال یا مداد کار شده باشد و هیچ رنگ آمیزی نداشته باشد معنی شده است. در طراحی سیاه قلم هنرمند معمولا یک سوژه انتخاب کرده و با مهارت و ریزبینی تمام با استفاده از شیوه های فوتورئال و هایپررئال و روش جزء به کل آنرا ترسیم می کند. با استفاده از نقاشی سیاه قلم می توان انواع طرح ها از مناظر گرفته تا چهره را به تصویر کشید.

تاریخچه سیاه قلم

سیاه قلم یکی از زیرشاخه های هنر نقاشی می باشد و قدمتی دیرینه دارد. آغاز این هنر در ایران را می توان در سده هفتم هجری قمری جست و جو کرد، زمانیکه کمال الملک استفاده از ذغال را برای نقاشی بین شاگردانش رواج داد. ذغال مورد استفاده آنها مل نام داشت و با استفاده از قلمو بر روی بوم کشیده می شد. البته از آنجا که اطلاعات جامع و موثقی درمورد تاریخچه سیاه قلم وجود ندارد، برخی افراد، خلق این نوع نقاشی را به محمد بن محمود شاه خیام که در دوران بایسنقر میرزا، نقاش معروفی بود، نسبت می دهند به دلیل آنکه لقب وی سیاه قلم بود.

طراحی چهره با مداد و سیاه قلم را باهم اشتباه نگیرید

یکی از بدیهی ترین تفاوت های این دو مواد مصرفی شان است. مشخصا در طراحی با مداد از گرافیت و سیاه قلم از ذغال استفاده می شود. از دیگر تفاوت ها می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

ذغال نسبت به مداد دارای ضخامت بیشتری بوده و روان‌تر و مشکی‌تر می باشد. از این رو طراحی با ذغال طرح های رئال و احساسی بیشتری ایجاد می‌کند. همچنین استفاده از مداد بسیار آسان تر بوده و در هر مکانی میشه از آن استفاده کرد اما ذغال شرایط محیط خاصی دارد و در پایان کار برای حفظ و ماندگاری بیشتر باید تحت محافظت قرار گیرد که در تیترهای بعدی به آن خواهیم پرداخت.

انواع تکنیک های سیاه قلم

 1. هاشور زدن : یعنی کشیدن خطوط نازک و تیره به موازات هم.
 2. پاک کن زنی : در این روش از یک پاک کن نرم و انعطاف پذیر به نام پاک کن خمیری استاده می شود که به طراح این امکان را می دهد که در طرح نقاط و قسمت های روشن ایجاد کند. باید دانست که کاربرد این نوع پاک کن در سیاه قلم برای تصحیح خطاها نیست بلکه بخشی از ترسیم است.
 3. تکنیک محو کردن : از این روش جهت ایجاد سطوحی صیقلی بین نواحی تاریک تر و روشن تر استفاده می‌شود که برای این کار میتوان از محوکن یا انگشت استفاده کرد.
 4. سایش : با استفاده از ذغال یک تکه کاغذ را روی سطحی ساییده و به کمک آن بافتی در سطح ایجاد می کنند.

آیا طراحی سیاه قلم به نگهداری خاصی نیاز دارد؟

در جواب باید گفت که بله!

همانطور که در قبل اشاره شد این نقاشی با استفاده از ذغال و پودر آن کشیده می شود پس ثبات کمی دارد و پس از مدتی با دست کشیدن و گذر زمان نقاشی و تابلو ما کیفیت و شفافیت خود را از دست میدهد. حال در زیر به روشهای مراقبت این نقاشی می پردازیم.

استفاده از اسپری فیکساتیو، بدین صورت که از فاصله 30 سانتی متری شروع به اسپری کردن آن روی نقاشی می کنیم.

نکته! از این اسپری به مقر کم استفاده کنید تا نقاشی خیس نشود.

روش دیگر حفاظت از نقاشی استفاده از پوشش لمینت می باشد. لمینت یک لایه پلاستیک حساس به حرارت است که پس از حرارت دادن روی سطح کاغذ پرس شده و سطح نقاشی کاملا محافظت می شود.

و در نهایت استفاده از قاب ها به همراه شیشه روی نقاشی می باشد.

لوازم مورد نیاز نقاشی سیاه قلم

 1. مقوای اشتنباخ و فابریانو
 2. تخته شاسی
 3. کاغذ پوستی
 4. زغال یا پودر زغال
 5. انواع مداد مشکی
 6. محو کن
 7. پاک کن
 8. قلمو سرتخت
 9. پودر کف دریا
 10. چسب کاغذی

نکاتی که در کشیدن سیاه قلم باید رعایت کنید

 1. رعایت تناسبات چهره
 2. انتخاب ژست مناسب
 3. تاثیر نورپردازی مناسب
 4. تاثیر لباس سوژه برای طراحی بهتر
 5. انتخاب پس زمینه مناسب
 6. انتخاب تکنیک ماسب باتوجه به سن مدل

بازار کار سیاه قلم

اگر پس از خواندن این مقاله به سیاه قلم علاقمند شدید، باید بدانید که برای ورود به شغل نقاشی، لزوما به تحصیلات آکادمیک نیازی ندارید و با آموزش و تمرین مستمر به راحتی می توانید در این کار موفق باشید و حتی از ان کسب درامد کنید. این تئوری که این تکنیک سخیف و غیر هنری می باشد صحیح نیست و چنانچه شما علاقه مند به یادگیری و فعالیت در این حوزه بکر هنری می باشید، باید بدانید که این سبک از هنر امروزه به یکی از پردرآمدترین سبک های هنری تبدیل شده شده است.

بدین صورت که شما می توانید از افراد مختلف سفارش سیاه قلم بگیرید و از فروش نقاشی تان کسب درآمد کنید. همچنین در مقاطع حرفه ای تر می توانید به صورت خصوصی یا عمومی تدریس نقاشی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader