admin
15 مرداد 1402

طراحی با مداد زغالی و زغال

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
4/5 - (1 امتیاز)

با نکات طراحی با مداد زغالی آشنایی دارید؟ زغال یکی از قدیمی ترین ابزارهای طراحی به شمار می آید، از نخستین مورد استفاده ی زغال ها می توان به طراحی در غارها اشاره نمود. در آن زمان، انتهای سوخته ی چوب ها را مورد استفاده قرار می دادند. اما امروزه گزینه های بیشتری پیش روی هنرمندان قرار دارد که از جمله ی آنها می توان به زغال فشرده، زغال بید و پودر زغال اشاره نمود. امروزه هنرمندانی همچون کیت سامونز در طراحی های فوق واقع گرایانه ی انسان ها و اشیا از زغال استفاده می کنند.
دیوید کازان در پرتره های حرفه ای، ست فیتز با ترکیب زغال و لوازم دیگر به خلق آثار برجسته و سوررئال از حیوانات دست می زنند. آثار جول کولو نیز متنوع، دوست داشتنی و تفکر برانگیز هستند. مدادهای طراحی اغلب محکم، بادوام و دقیق هستند. در مقابل، زغال رقیبی سرسخت، درشت و پرشور می باشد. این مقاله خیلی راحت میتونه بهتون کمک کنه که با موضوع طراحی با مداد زغالی و زغال آشنا بشین.

زغال از هر مدادی تیره تر و خوش رنگ تر بوده و طراحی با زغال تجربه ای کاملا خاص و متفاوت به حساب می آید. زغال ابزاری روان و تطبیق پذیر به شمار می آید. در عین حال که می توانید در خلق آثار حساس از آن استفاده کنید، استفاده از پودر زغال اختیار و آزادی عمل بیشتری به هنرمند برای خلق آثار بزرگ تر خواهد داد.

انواع زغال ها: زغال ها در اشکال متفاوتی ارائه می شوند

  • چوب های فشرده‌شده که سخت هستند، سایه های خاکستری یا نرم و خیلی تیره ایجاد می کنند.
  • زغال نرم تری که به راحتی پودر می شود: این همان ابزاری است که در نهایت بر روی دست ها، کاغذ و شاید لباس و صورت شما قرار می گیرند.
  • پودر زغال درست مانند اسمش، به شکل پودری است و مناسب استفاده در قسمت های بزرگ طراحی می باشد. هنرمندانی همچون میکلانژ، لئوناردو داوینچی، جورجیا اوکیف و ارنست بارلاخ از زغال در خلق تصاویر با کیفیت استفاده می کردند.
  • زغال فشرده که به صورت مدادی هم تولید می شود. از این ابزار به دلیل قابلیت تیز و باریک شدن، جهت خلق طراحی های پر جزییات استفاده می شوند و همچنین کمتر موجب کثیف کاری خواهد شد. زغالی که معمولا در کلاس های طراحی استفاده می شود، زغال فشرده است که از ترکیب پودر زغال و چسب تشکیل‌شده و به شکل قلمی درآمده است. میزان چسب ترکیب‌شده در این زغال ها، درجه ی سختی و نرمی آن را تعیین می نماید. از این نوع زغال در مدادهای زغالی نیز استفاده می شود.
  • زغال بید یا زغال تاک که به عنوان قلم بیدی یافت می شود: این ابزار بلند، استوانه ای و پر انحنا هستند. همچنین می توان گفت که زغال بید بسیار نرم بوده و خطوطی خاکستری و مخملی به وجود می آورند. بافت بسیار مناسبی برای ترکیب دارد اما بسیار لک کننده و کثیف است. زغال بید معمولا از قسمت های سوخته ی چوب به مقاومت های سخت تر و نرم تر پدید می آیند. این نوع از زغال ها غالبا کثیف کاری و دردسر بیشتری به وجود می آورند.
طراحی با مداد زغالی

طرز استفاده ی زغال همانند مداد است

زغال ابزاری برای طراحی، سایه زنی و محو کردن است، اما استفاده از آن اندکی متفاوت می باشد. تصاویر گویاتر خواهند شد و بدون ورود به جزییات می توانید قسمت های بسیاری را تحت پوشش قرار دهید. قلم های زغالی به دلیل گرد بودن قسمت انتهایی، در قسمت های بزرگ طراحی و خطوط خارجی طرح استفاده می شود.

مهارت های طراحی با مداد زغالی :

زغال نیز کاربردی مشابه با مداد در طراحی و سایه زنی دارد، اما مهمترین استفاده ی آن در انواع سایه زنی های بامعنا مانند هاشورزنی می باشد. زغال در طراحی های اولیه بر روی بوم نیز استفاده می شود. هنگامی که اشکال و درجه بندی ها انجام شدند، بر روی آن اسپری فیکساتیو زده و نقاشی را آغاز کنید. برگرداندن زغال به پهلو و پر کردن نقاط بزرگ موضوع، راهی بسیار عالی برای تمرین مغز در دیدن اشکال است و نه خطوط خارجی طرح.

یکی از بهترین موارد طراحی با مداد زغالی ، در طراحی فیگور است. زغال ابزاری مناسب در نشان دادن حرکات قلم بزرگ و گسترده ی لازم در طراحی اعضای بدن می باشد. برای خلق یک اثر بهتر، از یک تکه ی بزرگ زغال و کاغذ تحریر استفاده کنید. در اختیار داشتن انواع لوازم طراحی فکر هوشمندانه ایست. مداد در طراحی های با جزییات کارآمد است، اما برای طراحی های گویاتر همیشه زغال ها گزینه های مناسب تری خواهند بود.

زغال به سادگی لکه به جا خواهد گذاشت. این اتفاق هم بد است و از جهاتی نیز خوب می باشد. جهت جلوگیری از قرار دادن دست بر روی طراحی، آن را به دیوار بچسبانید. و سپس چند روزنامه روی زمین پهن کنید تا گرد و غبار و پودر زغال روی زمین و فرش پخش نشود.

در طی طراحی از فیکساتیو استفاده کنید

با این کار از لک شدن تصویر جلوگیری کرده و شرایط برای ادامه ی بهتر طراحی فراهم می شود. اگر اسپری فیکساتیو در اختیار ندارید، می توانید از اسپری مو استفاده کنید. وارونه طراحی کنید .تمام صفحه را با زغال پوشانیده و با پاکن طراحی کنید.

طراحی با مداد زغالی

چگونگی طراحی با مداد زغالی

زغال ابزار طراحی محبوب بسیاری از هنرمندان به حساب می آید. زغال پررنگ بوده و کنتراست بالایی ایجاد می کند. این ابزار طراحی به راحتی محوشده و پاک می شود و از این طریق دست هنرمند را در ساخت افکت های بسیار آزاد می گذارد. زغال در اشکال بسیاری تولید می شود.
زغال بید خطوط نرم تری به جا می گذارد که به راحتی پاک‌شده و محو می شود، در حالی که زغال فشرده رنگ تیره تری به جا خواهد گذاشت. برخی هنرمندان که با رنگ روغن و اکرلیک استفاده می کنند، به دلیل نرمی زغال بید
از آن در طراحی ، پیش از رنگ آمیزی استفاده می کنند. زغال‌فشرده مناسب درجه های تیره تر کار هستند، اما به سختی پاک‌شده و یا محو می شوند.

طراحی با مداد زغالی

چرا باید از مداد زغالی استفاده کنید؟

در حالی که اشکال سنتی زغال در بیشتر آثار قابل استفاده هستند، برخی از هنرمندان از در کنترل بودن مداد لذت می برند. استفاده از قلم های سنتی زغال بیدی و زغال فشرده، رسم جزییات را دشوارتر می سازند. در این مواقع، بهترین راه حل استفاده از مداد زغالی می باشد. مداد زغالی همان مواد زغال‌فشرده است که درون یک بدنه ی چوبی و یا کاغذی مداد قرار گرفته‌اند.

طراحی با مداد زغالی

نحوه ی تیز کردن مداد برای طراحی با مداد زغالی

مدادهای زغالی با بدنه ی چوبی همانند مدادهای سنتی توسط مداد تراش تیز می شوند. برای مدادهایی که بزرگتر از مدادتراش هستند از چاقو استفاده می کنیم. در صورتی که از چاقو استفاده می کنید، به سمت بیرون از بدن تراش دهید. مدادهای زغالی با بدنه ی کاغذی با مداد تراش تیز نخواهند شد. این مدادها نخی در بدنه ی کاغذی خود دارند.
برای تیزکردن مداد، این نخ را مقداری به سمت پایین کشیده‌ و چند لایه از کاغذ جدا کنید. بعد از جداشدن این کاغذها، زغال فشرده‌ی درون مداد قابل مشاهده‌خواهند بود. برای تیزکردن مداد می توانید از کاغذ سنباده استفاده کنید. نوک مداد را بر روی کاغذ سنباده بکشید، تا نوک مداد به حد دلخواه برسد.

طراحی با مداد زغالی

طراحی با مداد زغالی

طراحی با مداد زغالی همانند مدادهای معمولی گرافیتی است. تنها با متفاوت نگه داشتن مداد در دست، خطوط متنوعی ایجاد خواهید نمود. به خاطر داشته‌باشید که در درون مدادهای زغالی، زغال‌فشرده قرار گرفته‌است. زغال‌فشرده بسیار سخت تر از زغال بید پاک می شود، پس در مراحل اولیه ی طراحی از خطوط کم رنگ استفاده کنید. هر چه تسلط بیشتری بر روی کار طراحی با مداد زغالی داشته باشید، فشار مداد بیشتر شده‌‌ و خطوط تیره تری به جا خواهند گذاشت.

طراحی با مداد زغالی

سوالات متداول

نکات مهم در خصوص طراحی با مداد زغالی و زغال چیست؟

چسباندن کاغذ طراحی با زغال، به دیوار- جهت جلوگیری از قرار دادن دست بر روی طراحی.
استفاده از اسپری فیکساتیو در انتهای طراحی با زغال یا مداد زغال- برای جلوگیری از لک شدن تصویر (البته در صورت در دسترس نداشتن اسپری فیکساتیو می توانید از اسپری مو به عنوان یک جایگزین مناسب استفاده کنید).
استفاده از زغال‌ فشرده برای طراحی قسمت های تیره تر کار و ….

در خصوص نکات مرتبط با طراحی با مداد زغالی و زغال، اهمیت استفاده از مداد زغالی به جای زغال سنتی چیست؟

در کنترل بودن مداد
رسم جزئیات بیشتر
استفاده آسان
نکته: مداد زغالی، همان متریال زغال ‌فشرده سنتی است که داخل یک بدنه چوبی و یا کاغذی قرار می گیرد.

پیرامون نکاتی در خصوص طراحی با مداد زغالی و زغال، نحوه ی تیز کردن مداد برای طراحی با انواع مدادهای زغالی را نام ببرید؟

مدادهای زغالی با بدنه ی چوبی: مداد تراش
مدادهای بزرگ تر از مداد تراش: چاقو. به صورتی که چاقو را به سمت بیرون از بدنه مداد هدایت شود.
مدادهای زغالی با بدنه ی کاغذی: پایین کشیدن آرام نخی که در کنار بدنه مداد تعبیه شده و جداکردن چند لایه از کاغذ بدنه و در مرحله آخر، استفاده از کاغذ سنباده برای تیزکردن مداد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader