admin
14 مرداد 1402

آشنایی با نقاشی دیجیتال

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post

این مقاله خیلی راحت میتونه بهتون کمک کنه که با موضوع نقاشی دیجیتال آشنا بشین. این روز ها در سراسر دنیای شاهد تلفیقی شگفت آمیز میان هنر و تکنولوژی هستیم. گویی این دو به خوبی توانسته‌اند در مسیری هم سو با هم همراه‌شده و عملکردی منحصر به فرد را خلق کنند. اما این همراه شدن هنر و تکنولوژی به چه معناست؟ هنرمندان در گذشته همیشه تنها با تکیه بر خلاقیت فردی و مهارت دست شان، آثار بی نظیر را خلق می کردند. این رویه از دیرباز تا کنون با بشر همراه بوده است و ادامه دار خواهد بود. حال، در دنیای فناوری، توسعه دهندگان تکنولوژی های روز به این فکر افتادند که چطور می توان پای فناوری را نیز به دنیای هنر کشاند. تا اثرات هنری، رویکردی جدید تر را در پیش بگیرند.

خلاقیت فردی

دیجیتال دیجیتال پینتینگ

نرم افزار ها همیشه راه حلی پرطرفدار بوده اند. کامپیوتر ها و برنامه های کامپیوتری از جهات مختلفی توانسته‌اند بر دنیای هنر نیز تسلط‌یافته و مهارت های جدیدی را برای هنرمندان به همراه بیاورند. در بین این همه فناوری و برنامه موجود، یکی از فعالیت های هنری مبتنی بر فناوری روز که محبوبیت زیادی نیز یافته‌است، هنر نقاشی دیجیتال است.

تکنولوژی های دیجیتال

دیجیتال پینتیگ، این روز ها به یک ترند تبدیل‌شده‌است. علاقه‌مندان زیادی به سمت این رشته‌ تمایل‌می‌یابند. در این مبحث می خواهیم با تکیه بر این که نقاشی دیجیتال چیست، به بررسی بازار کار این حرفه و مزیت های آن بپردازیم.

نقاشی دیجیتال چگونه تعریف می شود؟

هنر دیجیتال، فرمی از هنر است که در آن از تکنولوژی های دیجیتال استفاده می شود. در راستای همین تعریف برای هنر دیجیتالی، آرتیست دیجیتالی نیز تعریف می شود. این عنوان به کسی اطلاق می شود که به کمک فناوری های دیجیتالی، آثار هنری را خلق می کند.

به این ترتیب، نقاشی دیجیتال را به عنوان یک کار هنری کامپیوتری‌شده تعریف می کنند. این امر به این معنی است که اثر هنری مورد نظر، یک اثر غیرمادی است. تنها به صورت یک سری دیجیت های باینری در کامپیوتر وجود دارد، تا زمانی که آن ها را چاپ کنید، که البته چاپ آن ها نیز مختص به خودشان است.

البته داشتن درک درستی از نوع کار و فرایند مربوط به انجام آن، اهمیت زیادی در فهمیدن مفهوم دیجیتال پینتیگ خواهد داشت. چرا که شاید برای بسیاری این سوال مطرح شود که چطور یک کار کامپیوتری را می توان به عنوان یک اثر هنری در نظر گرفت؟

درک صحیح نقاشی

ماهیت دیجیتال پینتینگ چیست؟

هنر های دیجیتالی اعم از شاخه های متعدد نقاشی به کمک ابزار های دیجیتالی، با توسعه مداوم انواع نرم افزار ها و سخت افزار های گرافیکی، در دهه های اخیر پیشرفت بسیار زیادی کرده است. به این ترتیب می توان گفت، ماهیت این رشته‌ با نرم افزار ها و سخت افزار های گرافیکی عجین می شود.

شرکت های متعددی که در حوزه فناوری های روز فعالیت دارند و ارائه دهنده انواع برنامه های گرافیکی و تکنولوژی هایی در این حوزه هستند، مانند شرکت Adobe به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در دنیای هنر های دیجیتالی، مدام در حال بهبود عملکرد و ارتقای مشخصات فناوری نقاشی های دیجیتالی خود هستند.

مهارت دست

تجربه ترسیم یک طرح هنری به کمک ابزار های دیجیتالی

به این ترتیب این حرفه به هنرمندان این امکان را می دهد تا به کمک ابزار های دیجیتالی، دیدگاه و طرح مورد نظر خود را ترسیم نمایند. در این خصوص از فناوری های جدید کمک بگیرند.

این نقاشی ها از آن جایی که در کامپیوتر ترسیم می شوند، نمی توانند بافت یا حجم فیزیکی مشابه نقاشی های سنتی را ایجاد کنند. اما به خوبی می توان با کمک فیلتر ها و جلوه های ویژه ای که در بین ابزار های این فناوری وجود دارد، این بافت ها را شبیه سازی نمود.

تجربه ترسیم یک طرح هنری به کمک ابزار های دیجیتالی، می تواند برای هنرمندانی که سال های سال فعالیت هنری خود را به طریق سنتی پیش برده‌اند، یک تجربه جدید و منحصر به فرد باشد. آن ها می توانند چیزی متفاوت و نو را از طریق این ابزار های دیجیتالی خلق کنند.

سخت افزار های گرافیکی

برای ترسیم یک نقاشی به صورت دیجیتالی به چه ابزار هایی نیاز است؟

ابزار و متود ها در این رشته‌ متناسب با ماهیت آن تعیین می شوند. مهم ترین چیزی که در این خصوص به آن نیاز است، یک تبلت حرفه ای و مخصوص است که کیفیت و حساسیت قابل قبولی داشته باشد. به صورت کلی این تبلت ها گرافیک قابل قبولی دارند و برای انجام نقاشی های دیجیتال مناسب اند.

در کل سه نوع تبلت در این زمینه مورد بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند. گرافیک تبلت، تبلت دارای نمایشگر حرفه ای و تبلت هایی با عنوان All in one که تمام قابلیت ها را یک جا ارائه می دهند. البته باز هم متناسب با بودجه ای که در این زمینه در نظر گرفته‌شده‌است، مدل های متنوعی از آن ها در دسترس است.

تکنیک های نقاشی

قلم نوری و سایر ابزار ها

در کنار یک تبلت حرفه ای، هنرجو برای ترسیم طرح های خود به یک قلم نوری با کیفیت و حرفه ای نیز نیاز دارد. در نهایت وجود نرم افزار هایی که برای دیجیتال پینتینگ مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله ابزار هایی است که برای این کار به آن نیاز است.

زمان انتخاب این ابزار ها، خصوصا لپ تاپ یا تبلت مورد نظر باید به این نکته توجه داشته باشید که حتما دستگاه انتخاب قابلیت های گرافیکی بسیار بالا و با کیفیتی داشته باشد. از آن جایی که می خواهید از نرم افزار های تخصصی با گرافیک بالا برای نقاشی دیجیتال استفاده کنید، نباید حین کار سرعت دستگاه پایین بیاید.

استفاده از قلم نوری

مزیت های نقاشی دیجیتالی چیست؟

با وجود محبوبیت و جذابیت بسیار بالای نقاشی به روش سنتی، با این حال روش ها و متود های نقاشی به روش دیجیتالی، مزیت هایی دارد که موجب‌شده در دوره های اخیر بر طرفداران این رشته افزوده شود. برخی از این مزیت ها شامل موارد زیر می شود:

  • هنر های دیجیتالی از آن جایی که قابلیت چاپ شدن دارند، می توانند روی محصولات مختلفی چاپ شده و به این ترتیب جذابیت بالایی دارند.
  • در هنر های دیجیتالی این امکان وجود دارد تا نقاشی هایی با کیفیت بسیار بالا و مدت دوام بسیار طولانی تر را روی بوم های بسیار بزرگ چاپ کرد. بدون این که کیفیت آن ها به مرور کم شده و از بین برود.
  • نقاشی دیجیتال یک تجربه نا محدود و بی پایان از هنر است. به راحتی می توان در برنامه مربوطه به آن، رنگ ها، خطوط، اشیا و اشکل را تغییر داد. با ایجاد کمی تغییر در جزئیات طرح، به ایده هایی نو دست یافت.
تبلت حرفه ای
  • به راحتی و بدون نیاز به صرف وقت زیاد یا هزینه های اضافی می توان نواقص یک نقاشی را از بین برد. همچنین در صورت عدم رضایت از نتیجه نهایی کار، تغییرات لازم را انجام داد.
  • دائما به خرید ابزار و متریال نقاشی نیاز نیست.
  • در هر زمان و مکانی می توان کار نقاشی را بدون دردسر انجام داد.

با وجودی که این موارد به عنوان مزیت های این روش در نظر گرفته می شود، اما نمی توان الزاما آن را نسبت به روش های سنتی نقاشی برتری داد. هر یک مزیت های مخصوص به خود را دارد و در نهایت چیزی که به دست می آید، یک اثر هنری است که از ذهنی خلاق منشا می گیرد.

متریال نقاشی

برای شروع نقاشی دیجیتال از کجا باید شروع کرد؟

برای شروع همان طور که گفته شد باید ابزار های مورد نیاز از جمله لپ تاپ یا تبلت و نرم افزار های مورد نیاز را تهیه کرد. البته الزاما نیازی نیست که برای شروع با یک دستگاه فوق حرفه ای شروع کنید. در مراحل ابتدایی، ابزار های متوسط نیز می توانند در شروع کار به شما کمک کنند.

بعد از آن باید نرم افزار های مختلف را بشناسید. برنامه ای را در این خصوص انتخاب کنید که آشنایی بیش تری با محیط کاربری آن دارید. در ادامه بیش تر در خصوص انواع نرم افزار  هایی که می تواند در فرایند دیجیتال پینتینگ به کار بیاید، صحبت می کنیم.

دوره های آموزشی

دوره های آموزشی

این برنامه ها از انواع مبتدی و رایگان تا انواع حرفه ای که برای استفاده از آن ها باید حق عضویت پرداخت شود را شامل می شوند. در ابتدای راه، شما به برنامه های حرفه ای و تخصصی نیاز ندارید. برای شروع بهتر است از دوره های آموزشی که در این زمینه برگزار می شود، کمک بگیرید.

علاوه بر دوره های آموزشی نقاشی دیجیتال، فیلم های آموزشی زیادی نیز می توانند در این خصوص به کار آیند. قطعا آشنایی اولیه با متود های نقاشی، ترسیم طرح ها و الگوها، رسم پرتره و همچنین آشنایی نسبی با کار های گرافیکی و کامپیوتری، مانند کار با نرم افزار های گرافیکی مانند فتوشاپ می تواند در این مسیر موثر واقع شود.

برنامه های دیجیتالی مخصوص

چگونه یک نقاشی دیجیتال بکشیم؟

زمانی که در دوره های تخصصی و حرفه ای رشته نقاشی دیجیتال شرکت می کنید، آموزش های متعددی در این زمینه به شما داده می شود. این آموزش ها هم شامل کار با نرم افزار های گرافیکی می شوند. هم اصول طراحی، کاربرد رنگ ها و سایه ها و طراحی اشیا، چهره و مناظر طبیعی به شما آموزش داده می شود.

بسته به این که فرایند دیجیتال پینتینگ خود را از چه طریقی و با کمک چه ابزار هایی انجام می دهید، روند شروع کار متفاوت است. یکی از این روش ها که در پیش از این نیز مختصر به آن اشاره کردیم، استفاده از تبلت و قلم نوری مخصوص است.

در این حالت، با انتخاب یک تبلت مناسب و قلم نوری یا موس مخصوص آن و سپس نصب نرم افزار مربوط به نقاشی دیجیتال، کار نقاشی شروع می شود.

کار با نرم افزار های گرافیکی

نقاشی های خلاقانه به روش دیجیتالی

این روش برای افراد مبتدی می تواند یک روش قابل درک تر و تا حدودی آسان تر باشد. در بخش های مختلف نرم افزار، می توان از ابزار های موجود برای ایجاد سایه ها، رنگ آمیزی و … استفاده کرد. در روشی دیگر برای ترسیم یک نقاشی به روش دیجیتال، می توان از موس اتودزنی استفاده کرد. برای این کار، طرح اولیه با استفاده از موس در برنامه های طراحی وارد می شود. سپس برای رنگ آمیزی و افزودن سایه ها و جزئیات مورد نیاز، طرح را وارد برنامه های دیجیتالی مخصوص دیجیتال پینتینگ کنید.

در نهایت روش سوم اجرای نقاشی های خلاقانه به روش دیجیتالی، ترکیب روش سنتی نقاشی با روش کامپیوتری است. به این ترتیب که می توان ابتدا روی کاغذ طرح یا اسکچ اولیه را رسم کرد. سپس با اسکن کردن این طرح اولیه، در نرم افزار های مخصوص این کار، رنگ آمیزی های مورد نیاز و افزودن دیگر جزئیات را با قلم نوری یا موس انجام داد.

نقاشی های خلاقانه

برای نقاشی دیجیتال از چه نرم افزار هایی می توان استفاده کرد؟

در این خصوص از نرم افزار های حرفه ای متعددی می توان استفاده کرد. هر یک قابلیت ها و مزیت هایی دارند. اول از همه باید برای شروع به این توجه کرد که کدام برنامه مطابقت بیش تری با دوره های آموزشی مربوطه دارد. آیا کار با آن برای شروع راحت تر است؟ در کل می توان از نرم افزار های زیر استفاده کرد:

نقاشی های خلاقانه
  • استفاده از نرم افزار Adobe Photoshop، این برنامه یکی از شناخته شده ترین و کاربردی ترین برنامه های گرافیکی در این خصوص است.
  • نرم افزار Clip Studio Paint، یک نرم افزار فوق العاده با ابزار های منحصر به فرد که می تواند برای آرتیست های حرفه ای گزینه ای عالی باشد.
  • برنامه Paint Tool SAI، این برنامه جز نرم افزار های ساده نقاشی است و کاربرد های زیادی نیز دارد.
  • نرم افزار Corel Painter، که یک برنامه تخصصی و پر کاربرد در زمینه هنر های دیجیتالی محسوب می شود

برخی دیگر از نرم افزار ها نیز می توانند در زمینه اتودزنی کاربرد داشته باشند. برای مثال نرم افزار Corel Draw یکی از این برنامه ها است. انتخاب نرم افزار باید بر اساس میزان تخصص فرد انجام شود. چرا که برخی برنامه ها برای افراد مبتدی مناسب ترند و برخی نیز برای افراد حرفه ای گزینه ایده آل تری است.

با این حال یکی از رایج ترین نرم افزار ها از قدیم تا کنون، برنامه فتوشاپ است که ابزار های متعددی را در اختیار کاربران قرار می دهد و فضای کاربری خوبی دارد.

دیجیتال پینتینگ

آیا می توان با آموزش دوره های نقاشی دیجیتال وارد بازار کار شد؟

در خصوص رشته های هنری مختلف، بسیاری از افراد تمایل دارند تا بعد از گذراندن دوره های حرفه ای و تخصصی، علاوه بر یادگیری یک فن و یک کار هنری، از آن به عنوان یک حرفه بهره ببرند و وارد بازار کار آن تخصص شوند.

در خصوص رشته نقاشی دیجیتال نیز باید گفت که می توان از این طریق و بعد از گذراندن دوره های آموزشی آن به صورت حرفه ای، پا به دنیای حرفه ای آن گذاشت. درباره این موضوع باید گفت، بازار کار این رشته نیز مانند دیگر رشته های هنری پرطرفدار مانند طراحی داخلی یا طراحی جواهرات، از جمله مشاغل با درآمد مناسب است.

آموزش آنلاین نقاشی و طراحی

محبوبیت این رشته روز به روز در حال افزایش است

هنرمندان این حوزه می توانند در ترسیم لوگو ها و طرح های تبلیغاتی فعالیت کنند. علاوه بر این در مجله های مختلف، می توانند در ترسیم نقاشی ها و طرح های به کار رفته در صفحات مختلف، فعالیت داشته باشند.

طراحی شخصیت های انیمیشنی، طراحی کاراکتر های بازی های کامپیوتری، ترسیم نقاشی های حرفه ای و چاپ آن ها به عنوان یک تابلوی هنری، ترسیم و چاپ یک نقاشی زیبا روی محصولات مختلف و مواردی مشابه از جمله گزینه های پیش روی افرادی است که نقاشی دیجیتال را به صورت حرفه ای دنبال کرده و در این مسیر پیشرفت می کنند. بنابراین می توان به روشنی دریافت که چرا محبوبیت این رشته روز به روز در حال افزایش است.

آموزش آنلاین نقاشی و طراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader